آداب ماه ضیافت الهی

جمعه 6 مرداد 1391 ساعت 12 و 22 دقیقه و 35 ثانیهنویسنده : مهران

 
 شاید برخی چنین فكر كنند كه میهمانی خدا فقط در این خلاصه می شود كه یك روزه دار همراه دیگر روزه داران در وقت سحر به امساك پرداخته و در پایان روز به افطار بپردازد، و همین مسئله همه ساله تكرار می شود. اما این به تنهایی هرگز كافی نیست چرا كه هدف این نبوده كه مسلمانان فقط چند ساعتی از روز و چند روزی از سال از خوردن و آشامیدن خودداری كنند بلكه در این یك ماه باید جهاد كنند، جهادی پیگیر و تلاشی مستمر در راستای تهذیب نفس و اصلاح خویش. این یك ماه كلاس آموزش و تمرین آموخته ها است. كلاسی برای آزمودن فضائل اخلاقی و تلاش برای ترك رذائل شیطانی و ضداخلاقی، كه از جمله این فضائل است:

كنترل زبان - كنترل چشم - كنترل شنوایی - كنترل خشم - پرهیز از محرمات

- كنترل زبان

زبان نشانه عقل یا جهل انسان است و مایه عزت یا ذلت اوست.

از اینرو در روایات و احادیث اسلامی درباره كنترل این موجود كوچك اما بسیار خطرناك هشدارهای فراوانی داده شده است. و از پیامبر «ص» روایات متعددی رسیده كه فرموده اند: سلامتی و راحتی انسان در حبس و نگهداری زبان اوست.(2) و یا این كه فرموده اند: تمام گرفتاری های انسان از زبان خودش است. (3) و یا این كه امام رضا(علیه السّلام) فرموده: سكوت و كنترل زبان نشانه دانایی است. (4) عبدالله ثقفی گوید: به پیامبر عرض كردم كه بیشترین چیزی كه بر من می ترسی چیست؟ پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) زبانش را به دست گرفته و فرمود: از این.(5) همچنین امیر مؤمنان(علیه السّلام) در وصیتی كه به فرزند خود محمد بن حنفیه داشت فرمود: زبان همانند سگ هار است. اگر آن را آزاد بگذاری تو را گاز خواهد گرفت. بسا بر اثر كلمه ای كه انسان بر زبان جاری می سازد، نعمتی را از دست می دهد. پس بر تو باد زبانت را كه همانند طلا و نقره است حفظ و پنهان كن (6) از این روست كه پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) با مهم شمردن این امر، در خطبه شعبانیه معروف خود در مدینه كه در آخر ماه شعبان ایراد فرمود، این چنین توصیه كرد: یعنی ای گروهی كه خود را آماده ضیافت الهی نموده اید، زبانتان را در این ماه كاملاً كنترل نمایید تا در محضر پروردگار خطایی از او سر نزند. (7)

- كنترل چشم

دومین موردی كه میهمان باید در این ضیافت الهی درنظر گرفته و رعایت كند، كنترل چشم است.

پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره رعایت این نكته می فرماید: و چشم خود را فرو پوشانید از آنچه كه نگاه شما به آن روا نیست. (8)

آری خداوند به بندگان چشم داده تا ببینند، اما نه این كه بهر چیز و بهر كس نظر كنند. چشم داده است تا راه خود را بیابند، به غذای فكری و بدنی خویش خوب نظر بیفكنند و این دستور اوست كه می فرماید: فلینظر الانسان الی طعامه (9)

با این بیان می توان گفت یك نگاه واجب داریم و این همانست كه گفته شد. دوم نگاه مستحب است كه در روایات به آن اشاره شده است. چنانچه فرموده اند: نگاه كردن به صورت علی بن ابی طالب ، پدر، مادر، عالم، برادر دینی، امام عادل، قرآن، و كعبه عبادت است. (10) و همچنین نگاه كردن به آب و طبیعت، و سبزه، گل و گیاه باعث زدوده شدن غم و غصه از انسان می شود.

نگاه سوم آن كه از نظر شرع مقدس جایز نیست و آن نگاه به نامحرمان است و كنترل چشم دربرابر آنها یكی از آداب و شرایط این میهمانی بزرگ است و قرآن مجید نیز در آیاتی تمام مسلمانان را به این امر الهی فراخوانده و مرد و زن را از نگاه های حرام و غیرشرعی به یكدیگر برحذر داشته است.

رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: روز قیامت تمام چشمها گریان است مگر سه چشم، چشمی كه از ترس خدا گریه كند، چشمی كه از نگاه به نامحرم فرو پوشانده شود، چشمی كه شب زنده دار باشد. (11)

- كنترل شنوایی

همانگونه كه دربین انسانها یك نظام حقوقی نسبت به یكدیگر حاكم است، بین اعضای یك انسان نیز حقوقی هست كه می باید به آن حقوق حتما توجه بشود.

امام زین العابدین(علیه السّلام) در رساله حقوق، ضمن پنجاه حقی كه بر یك فرد مطرح می فرماید برای نفس و زبان و شنوایی و بینایی و دست و پا و شكم و غیر آن حقوقی را بیان كرده است.

حضرت درباره حقی كه شنوایی بر انسان دارد چنین فرموده: و حق السمع تنزیهه عن سماع الغیبه ، و اما حق شنوایی این است كه آن را از شنیدن غیبت و شنیدن هرآنچه كه شنیدنش بر او حلال نیست، پاك و منزه ودور گردانی.(12)

بدون شك آن میزبانی كه غیبت و آواز و صداهای محرك و مهیج قوای حیوانی انسان را تحریم كرده و به هیچ وجه حاضر نیست كسی را به حضور پذیرد كه از این محرمات پرهیز ننماید و یا در ماه رمضان بخواهد خود را به این مسائل مشغول كند.

پیامبر بزرگوار اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) ضمن خطبه شعبانیه خود به سومین ادب از آداب این ضیافت الهی اشاره نموده می فرماید: خود را از آنچه كه شنیدنش بر شما حلال و جایز نیست دور بدارید. (13)

- كنترل خشم

غضب و خشم یكی از حالات بسیار زشت انسانی است كه باعث حركت روح حیوانی او می شود، گاهی این دخالت بحدی به پیش می آید كه قوه عاقله و فكر سالم انسان را می پوشاند. بدین جهت گفته اند كه غضب جنونی است كه یك مرتبه عارض می شود. و بسا كه مرگ ناگهانی هم در پی داشته باشد. مرحوم نراقی در وصف خشم و غضب از حكما نقل كرده است كه: كشتی كه به گرداب افتاده و گرفتار موجهای عظیم و بادهای تند شده باشد، به نجات نزدیكتراست از كسی كه شعله غضبش به التهاب آمده باشد.» (14)

البته ناگفته نماند كه دو غضب داریم یكی ناپسند و مذموم و آن حالتی است كه انسان را از حد اعتدال بیرون برد، و اما آن غضبی كه اختیار و مهارش در دست انسان است و یا آن خشم برای رضای خدا و یا برای دفاع از حق از او صادر شود نه تنها اشكالی ندارد بلكه خشمی پسندیده است. امیرمؤمنان(علیه السّلام) فرمود: هیچگاه پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) برای دنیا به خشم نمی آمد، اما هرگاه از برای حق به خشم می آمد، احدی را نمی شناخت و غضبش آرام نمی گرفت تا حق را یاری كند. (15)

و اخبار و احادیث فراوانی در مذمت خشم ناپسند وارد شده و همه آنها دلالت بر این دارند كه ایمان را فاسد می گرداند چنانكه سركه عسل را فاسد می كند. (16)

امام جعفر صادق(علیه السّلام) می فرماید: غضب، دل مرد دانا را هلاك می كند، و كسی كه مالك قوه غضب خود نباشد مالك عقل خود نیز نیست. (17)

پس در این ماهی كه افتخار حضور و شركت در میهمانی رب الأرباب را داریم باید علاوه بر كنترل چشم و گوش و زبان بر خشم خود نیز مسلط باشیم.

امام رضا(علیه السّلام) در سخنی درباره فضیلت ماه رمضان چنین فرموده است: هركه در ماه رمضان خشم خود را فرونشاند خداوند خشم و غضب خود را درباره اش در روز قیامت فرو می نشاند. (18)

- پرهیز از محرمات

بسیاری از گرفتاری های مردم در اثر نداشتن تقوای الهی و ترس از خداوند در روز قیامت است. از اینرو به دام بسیاری از گناهان از جمله روی آوردن به محرمات می افتند. بی پرده باید گفت كه در حال حاضر كسی نیست كه با حرامهای خداوند آشنایی نداشته باشد مگر آن جاهل بی خبری كه این دسته هم بسیار اندك می باشند، اما غالب مردم هم موارد حرام را می دانند و هم از تأثیر لقمه حرام در زندگی آگاه اند.

و هیچ عاملی به اندازه تقوا و پرهیزكاری نمی تواند انسان را از اقبال بر محرمات باز دارد. و در ماه رمضان در ماه ضیافت الهی هرچه تقوای یك روزه دار بیشتر شد از محرمات فاصله خواهد گرفت. و در گفتگویی كه امام صادق با مفضل بن عمر داشت درست بر همین نكته تكیه كرده و به او چنین فرمود: كم بودن عمل ولی همراه با تقوا بهتر از عمل بسیار ولی تهی از تقوا است. گوید سؤال كردم: این چگونه ممكن است كه عمل بسیار باشد اما تقوا در بین نباشد. حضرت در پاسخ فرمود: آری نمونه اش همانند كسی است كه همسایه را اطعام می كند و به آنها ارفاق می نماید و دیگران را به خانه اش دعوت می كند، اما در كنار چنین كارهایی اگر دری از حرام بر او بازشد وارد آن می شود و این معنای عمل بدون تقوی است. و در مقابل كسی كه عملی اندك دارد اما اگر دری از حرام به رویش بازشد، هرگز وارد آن نخواهد شد. (19)

و ماه رمضان ماهی است كه خدای می خواهد بندگانش با چشمی پاك و دلی پاك تر به سوی او روی آورند، موحدان و روزه داران بااجتناب از محرمات در این ماه پرفیض و رحمت برای همیشه از حرام فاصله بگیرند.

ابوسعید خدری از پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نقل كرده كه فرمود: هر بنده ای كه ماه رمضان را درك كند، پس اگر روزها را روزه بدارد و آزارش به دیگران نرسد و چشم خود را از نامحرمان پوشاند، و از آنچه كه خداوند بر او حرام كرده پرهیز نماید، خداوند بهشت را بر او واجب می گرداند. (20)

بامید روزی كه تمام بندگان خدا از این فضای معنوی بهره كاملی ببرند.

پی نوشت :

1- فضائل الأشهرالثلاثه ص95

2- ذرایع البیان ج 1 ص 6

3- همان

4- همان

5- همان ص 8

6- الاختصاص ص 223

7- فضائل الاشهر الثلاثه ص77

8- همان

9- سوره عبس آیه 24

10- سفینه البحار ج 2 ص596

11- بحارالأنوار ج 104 ص35

12- ذرایع البیان ص 206

13- فضائل الأشهر الثلاثه ص77

14- معراج السعاده ص 77

15- معراج السعاده ص 77

16- همان

17-همان

18-فضائل الأشهر الثلاثه ص97

19- سفینه البحار ج 1 ص244

20- فضائل الأشهر الثلاثه ص103


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic